Icons of my life

24.1.10

All of us has an icon, I guess. Icon in fashion, style, music, movies. I want to know some of your icons. Who you love and admire. And of course, for some fun, do you remeber your icons, when you were a child? Is really interesting looking in our past.
Here are my stars. I went to my deep memories :D.

Natalia Oreiro

Natalia Oreiro

My very first love. Everyday, when I came from gymnastic, I use to watch her telenovela and wanted to look like Milagros :D. And who didn´t? It was a big hit, me and my friends knew her every spanish song, but never knew what we´re singing :D. It was a great time.

Spice Girls

Spice Girls

Me and my 4 friends from gymnastic and school made a remake to this awesome girl group.
We sang their song and then made our own group, but the whole idea came from Spice Girls. Isn´t it funny, that I was Mel B? :D

Mary-Kate and Ashley Olsen


olsens

Mary Kate

Before they have become fashion icons, they were a super cute teenagers with a lot of movies and what is important, with a twin! I always wanted to have a twin, so me and my cousin played Olsen duo :D. I liked Mary-Kate more, but I think, the reason is, that I played her in this duo. Evently I have a book with their photos until today, I had cut their pictures from the magazines and now I have a beautiful old Olsen collection.

Rachel Bilson

Rachel Bilson

She still be my icon, because I really like her style and the way she´s talking :). She´s so cute.
I start to notice her in O.C. and I think, Summer couldn´t be played better by her :).

Beyoncé


Beyonce

She´s definitely the best woman singer and dancer of today. I love her moves, she´s so sexy!
She knew that she want to be a singer when she was a child, she made everything for it and now she´s the best!


Olivia Palermo

Olivia Palermo

She´s my newest icon, I love to watch The City and her pictures. Somebody told, that she´s Blair Waldorf in reality. What a great thing :). I adore her vintage jewerly and the way she can match everything. It´s atypical and very original.

You Might Also Like

12 komentárov

 1. aaach super článek..
  tak pěkně popřádku..
  já jsem zbožňovala Divokého anděla a taky jsem chtěla vypadat jako Milagros;-) dokonce i teď když to dávají na STV tak na to koukám , ale už mi to připadá trošku jako fraška...
  Spice Girls, další srdcovka..
  Rachel Bilson a Beyonce mám taky moc ráda...
  no a Olivia Palermo, ta je boží hrozně se mi líbí její styl, znám jí od té doby co jsem začala koukat na GG seriál, a pamatuju si že jsem hledala nějaké fotky Balir a právě tam někdo psal, že B má reálný základ v Olivii,zajímalo by mě jestli je to pravda, a ta podoba s Leighton je velká....a The City je super, baví mě mnohem víc než The Hills...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jéééé, Naty, tu mám rád už od doby Muneca Brava (Divoký anděl) - mám i její CD a přiznávám, že si je klidně pouštím a nestydím se za to, ona je sexy a myslím, že není ani hloupá a navíc její rychlá španělská mluva mi velmi imponuje... :D Jinak Beyonce taky můžu... Já třeba vím, kdo se mi líbí, ale nějakou ikonu, podle které bych se řídil nemám, ono: kolik zajimavých chlapů je ve světě celebrit? nikdo, dle mého gusta, i když možná jsem na někoho zapomněl, tak já se ještě ozvu, jestli mi někdo přijde na mysl... :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I love Olivias style, but shes such a bitch (just like Blair yes) haha but her style is so amazing!


  ----
  enter my jewelry giveaway!

  http://missneira.blogspot.com/2010/01/perpetual-anastasia-jewelry-giveway.html

  OdpovedaťOdstrániť
 4. oo, natalia oreiro, tak tu som zboznovala aj ja, a samozrejme som mala fazu, ked som nosila cervenú siltovku naopak. A aj spice girl som mala rada, najviac Emmu. A zo slovenskych urcite moj ideol (mala som 6-7 rokov) Barbara Hašťaková, no to bola hrôza, všetci sa museli volať Barbara.(neverím, že som to tu napísala) :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. joj natalia oreiro...tu som zrala aj ja..tie jej telenovely som poznala naspamat....ale ja som zrala najma BLUE!!to bola moja srdcovka!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. no všecky jsou super(:

  OdpovedaťOdstrániť
 7. No jo...spice girsl...to byly casy:) A hlavne Olivia je uzasna, chystam se o ni napsat clanek, protoze jeji styl, to je proste pohadka :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. thanks for your comment! I also loved the spice girls so much!!
  I agree on olivia palermo too :)

  xxx

  OdpovedaťOdstrániť
 9. yesss, love MK&A, olivia and rachel!

  they are wonderful

  lovelove, M.
  http://marissaexplains.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ach, milá Becco, to snad ani není možný,do jaké nostalgie mě teď dostáváš ... Milagros - to byla fenomenální vlna i v Česku! A vůbec - od začátku do konce tyhle ikony sdílím s tebou! a zrovna ted koukám na The City! :DD nááhoda! ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. haha natalia oreiro...divoký andel :D na to si pamatuju, taky jsem ji mivala rada...jinak z tvych idolu zboznuju olsenky a rachel b.!

  OdpovedaťOdstrániť

Find me on Facebook