WEDDING INSPO / SVADOBNÝ LOOK

15.4.17

WEDDING look
Fúúúha, konečne som spísala veľký článok o celom mojom svadobnom looku. Sama som prekvapená, koľko som toho nakoniec dokázala napísať, hlavne teda o svadobných šatách. Viem, že na tento článok bolo mnoho z vás zvedavých :). Som veľmi veľmi rada, že sa táto séria WEDDING INSPO teší takej veľkej obľube. Preto k nej pred svadbou ešte zopár častí pribudne. Tieto články vám píšem veľmi osobne, zdieľam s vami svoju inšpiráciu, predstavy a už aj plány! Všetko píšem tak, ako by som to povedala najlepšej kamarátke alebo mamke, tak, akoby ste sa ocitli priamo v mojej hlave :).

Som človek, ktorý je väčšinou celkom rozhodný. Poznám seba aj svoj štýl, tak viem, čo sa mi hodí a v čom sa cítim dobre. Mám tiež dobrú predstavivosť, takže si viem v hlave vytvoriť akýsi "náčrt", ktorý potom postupne dopĺňam. Viem teda, čo potrebujem, čo mám hľadať, a ktorým smerom sa uberať. Skladačku svadobného looku som postupne dala dohromady, viem, ako chcem vyzerať. Len jeden háčik / otázniček vysí nad mojimi svadobnými šatami. No veď čítajte...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Azda jedna z najdôležitejších vecí svadby, na ktorú sú všetci zvedaví, a teda šaty, je pre mňa ešte stále trošku zahalená tajomstvom. Viete, na jednej strane cítim ten tlak, tie očakávania, že šaty musia byť WOW a na druhej strane mám chvíle, keď mi príde smiešne vkladať toľko energie a peňazí do šiat, ktoré si oblečiem iba raz. Verím, že to má svoje čaro, ale mám v obliekaní a celkovo v životnom štýle istú filozofiu, ktorú nechcem porušovať za žiadnych okolností. Ak ma čítate už dlhšie tak presne viete, o čom hovorím. Považujem sa za človeka praktického a rada investujem do vecí, ktoré využijem, alebo do zážitkov. Uvedomujem si, že je to svadba, veľká vec, vydávam sa (snáď) fakt iba raz za život...ale ja som vždy išla tak trochu proti prúdu a keď cítim, že sa odomňa niečo vyslovene očakáva, prestáva ma to baviť a ja radšej spravím niečo, čo nikto nečaká. Lebo na tradície som iba do istej miery (veľmi striktnej, ale značne obmedzenej) a ak mám niečo rada, tak sú to prekvapenia. Pre mňa, alebo odomňa.

Samozrejme, nejakú predstavu mám. Pomerne jasnú. Len zatiaľ úplne neviem, ako sa k nej dopracujem. Mám ešte pár dní na rozmyslenie. Dokonca som večer pred zásnubami (ktoré som vôbec nečakala), narazila na Instagrame na fotku troch šiat (sú aj v tejto koláži) a prvé čo mi napadlo, keď som ju uvidela bolo, že ak by som sa tento rok mala vydávať, tak v takýchto šatách :). Ukázala som tú fotku aj Macovi a ten už vedel, aké má plány, tak to uhral s obrovským nezáujmom, pri ktorom som si povedala, že už nič podobné nemôžem pred ním nikdy povedať :D.

Šaty z požičovne u mňa neprichádzajú do úvahy. Som nízka, nemám prsia, mám svoju predstavu a nechcem sa vydávať v niečom, v čom sa už vydával alebo bude vydávať niekto iný. Pár salónov som však aj napriek tomu navštívila, nech neodsudzujem, kým neskúsim. Dopadlo to dokonca pod moje očakávania. Pri mojej definícii "jednoduché" mi boli ukázané zvláštne zdobené skvosty. Ale je pravda, že oproti ostatným šatám boli ozaj tie najjednoduchšie. Pozrite, ja rozhodne nie som a ani som nikdy nechcela byť princezná. Pri definícii mojich šiat by som použila skôr slovo víla, na rozmedzí mesta a prírody. Jemná aj drzá. Skromná aj odvážna. Ale viete si predstaviť také šaty niekde v požičovni? Ja veru nie.

Tak som ako jedinú možnosť videla, že si dám šaty ušiť. Urobila som to tak aj pri svojich šatách na stužkovú a bola som najviac spokojná. Okrem toho, že mi šaty sadli, boli nadčasové a pokojne by som si ich obliekla aj na svoju svadbu, ak by boli dlhé (niečo na štýl šiat na poslednej čiernobielej fotografii), a vyšli ešte lacnejšie ako šaty z požičovne. Avšak, samozrejme nechcem mať rovnaké šaty ako na stužkovej :D. Ušitie svadobných šiat vyjde približne rovnako ako požičanie, s tým rozdielom, že ak máte vysoké nároky či neštandartné miery (v mojom prípade obe), máte ich PRESNE podľa seba. Na druhej strane sa tu zamýšľam nad otázkou, čo s tými šatami potom? Ako sa poznám, bude mi ľúto ich predať, pretože ja si k veciam vytváram až príliš osobný vzťah. Na druhej strane, nerada veci zhromažďujem, pokiaľ nemajú využitie. Nosiť ich už nikam nebudem, po záhrade sa v nich tiež prechádzať neplánujem a nie som ani významná historická osobnosť, aby sa po rokoch vystavili v múzeu. Páči sa mi, ako to so šatami vyriešila Olivia Palermo. Síce to vôbec nie je môj štýl, ale oceňujem ten nápad.

Veľmi rada by som svoje šaty našla vo vintage shope. Alebo by som bola rada ak by sa moja predstava šiat zhodovala s tými, ktoré mala na sebe moja Nagyika. Avšak TIE MOJE šaty v second hande nenájdem a tiež sa tento nápad prieči s tým, čo píšem vyššie. Že chcem aby tie šaty boli iba moje. Aby sa v nich nikto predomnou a nikto po mne nevydával. Chcem aby boli jednoduché aj neobyčajné, prirodzené, no so štipkou jedinečnosti.

Je to teda pekne komplikované, mám mnoho otázok, možností, ktoré zvažujem a sama sa v tom úplne nevyznám. Čochvíľa budem musieť zaujať jasné stanovisko, inak to do augusta nestihnem a budem sa vydávať v plachte alebo v tých šatách zo stužkovej, a ani v jednej z možností nebudem spokojná :D. Pripravila som však tento inspiration board, ktorý som od januára nazbierala v Pintereste. Sú v ňom aj šaty, ktoré sa mi páčia, avšak sama by som si ich neobliekla. Sú tam aj šaty, ktoré mi slúžia ako jasná predstava toho, v čom by som rada pred oltár kráčala ja.

O šatách sa mi nepíše najľahšie (aj keď pozerám, že som už napísala pekný sloh :D), pretože vám nechcem prezradiť, aké budú (veď to ešte sama úplne neviem). Avšak bude leto, takže automaticky som vylúčila dlhý rukáv, naviac sa mi ku mne ani nehodí. Dlho som riešila otázku zdobenia, čipky. Áno či nie? Chcem niečo hladké? Alebo by nejaká čipka či gorálky predsa len v decentnej miere sadli? Veď predsa nie je čipka ako čipka, však. Tak nad tým stále uvažujem.

Myslela som si, že moje svadobné šaty budú od začiatku jasná vec, že všetko budem HNEĎ vedieť. Niečo som vedela, to je fakt, avšak nakoniec človek zistí, že má toľko možností, až nakoniec sám nevie, či si je istý a keď to už zistí, tak sa riešia detaily, pretože jeden druh šiat sa dá poňať na toľko spôsobov...Je to predsa veľký deň, chcem byť za každých okolností a s každým rozhodnutím spokojná a stotožnená, presne tak, ako si po rokoch stojím za svojim lookom zo stužkovej. Nemenila by som na ňom absolútne nič a rovnaké pocity chcem mať aj zo svojho svadobného stylingu.

WEDDING dress

Na rozdiel od šiat s vlasmi nemám až toľko možností. Ak vezmem do úvahy, že chcem aby moje jemné vlasy ostali v aspoň približne rovnakom stave celý deň aj večer, žiadne rozpustené vlny sa nemôžu uskutočniť. Preto teda nejaký drdol. Nie ballerina bun, ale nízky drdol, tak ako vidíte na fotkách. Niečo na pohľad voľné, čo by ale dobre držalo. Páčilo by sa mi, keby boli do drdolu zakomponované aj francúzske či rybie copy. Čo sa týka ozdôb, niečo určite chcem, ale kvetinová korunka, akokoľvek sa mi páči a hodila by sa výborne, mi už tento rok príde trochu klišé. Tak premýšľam nad čelenkou alebo nejakým zaujímavým komponentom (vták ako mala Carrie to ale nebude :D). Pokiaľ nič nenájdem, tak by som zvolila iba "náhodne" hodené kvetiny.

WEDDING hair

Topánky sú zatiaľ jedinou vecou, ktoré už mám zo zoznamu wedding looku stopercentne "odfajknuté". Viem, že sa hovorí, že topánkami sa začínať nemá, ale ako som vyššie spomínala, síce šaty ešte nemám, viem, akým štýlom sa budú uberať. Preto už dopredu viem, poskladať jednotlivé časti finálneho looku. Bála som sa, že topánky budem zháňať ťažko, hlavne ak ich nechám na poslednú chvíľu. Vďaka mojim širokým kotníkom je naviac nájdenie ideálnych topánok pre mňa o niečo zložitejšie. Našťastie som na tie pravé narazila pomerne skoro, tak som ani chvíľu neváhala! Hneď ako som ich uvidela bolo mi jasné, že sú to ONI. Mám z nich obrovskú radosť, najradšej by som ich nosila už aj teraz, ale chcem, aby mali premiéru práve na náš veľký deň :).

Inšpirácie je teda len tak na ukážku, aby ste videla, že do bielych topánok v žiadnom prípade nepôjdem. Osobne sa mi biele lodičky či sandálky k svadobným šatám nepáčia, aj keď sa na internete dajú nájsť ozaj pekné kúsky s kamienkami či perličkami. Nič sa nedá pokaziť nude výberom, to je taká istotka. Avšak, čo sa mi veľmi páči je kontrastná, možno aj trochu výrazná obuv, ktorá ladí s výzdobou či štýlom svadby, s rúžom, manikúrou alebo nejakým doplnkom nevesty / ženícha. Prezradím vám, že okrem výraznejšej farby bol mojou podmienkou pre svadobné topánky aj hrubší opätok, keďže svadba bude aj na záhrade. Tak aby som sa ihličkami nezahrabávala do trávnika :D.

WEDDING shoes

Pôvodne som kategóriu "svadobná kytica" do tohto článku nemala v pláne zaradiť, avšak tvorí predsa výrazný a dôležitý doplnok celého stylingu. A nie je to krásne, mať namiesto kabelky kvety? Svadobnú kyticu som zverila do rúk najlepším z najlepších. Zviaže mi ju Louky květ a ja už teraz viem, že čokoľvek pripravia, bude to dokonalé. Nič prvoplánové, načančané, ani umelé, ale úžasné spojenie divokej prírody, ktoré bude krásne korešpondovať s celou našou svadbou. Veľkú časť kvetinovej výzdoby si nazbierame sami vrámci ich možnosti kvetinového samozberu, na ktorý sa už teraz veľmi teším, pretože to bude pekný a výnimočný predsvadobný zážitok pre všetkých, ktorí sa doňho zapoja.

Karol z Louky květ, ktorá so mnou kvety na svadbu rieši a odpovedá mi na všetky moje otázočky minule pre zmenu položila otázku mne. Akú farebnú paletu sme si na svadbu zvolili? Dobrá otázka, hovorím si! Premýšľam nad ňou už dlhšie a tým, že mi ju niekto položil priamo mi len zdôraznilo, že je načase ju dokončiť. Tak som dala dohromady svoje obľúbené inšpiračné obrázky z obradu, stolovania, hostiny, šiat, kvetín, doplnkov a prekvapivo to do seba všetko zapadalo. Myslela som pri tom samozrejme na Maca, aby to bolo NAŠE, a keďže viem, čo sa mu páči a máme obaja rovnakú predstavu, nebolo také ťažké dopracovať sa k výsledku.WEDDING svadobna kytica

Svadobný look riešia aj moje družičky :). Nechcem ich do ničoho nútiť, chcem, aby sa na svadbe cítili dobre a vo svojej koži, preto určite netrvám na rovnakých šatách ako je to bežné v zahraničí či vo filmoch. Aj keď je pravda, že by sa mi to páčilo, čo vám budem hovoriť, ale z hľadiska organizácie to nie je úplne reálne. Avšak mala som jednu prosbu a to aby sa zladili farebne do odtieňa jednej farby. Je mi sympatické, ak sú družičky vidieť a majú tak na svadbe svoje jasné postavenie. A tiež sa mi páčia tie krásne fotografie, ktoré vďaka zladeniu vyzerajú snovo.

Páčili by sa mi zlaté šaty s pár (či viacerými) flitrami, ale to je len moja slabosť na lesk, pretože flitre ako také sa do témy a konceptu svadby nehodia. Dala som teda družičkám pri výbere pomerne voľnú ruku, hlavne nech sa zhodnú na jednej farbe (nie odtieňoch), a tiež som ich poprosila, aby to nebola príliš svetlá a ani príliš tmavá farba. Tak zatiaľ to vyzerá na nebíčkovú modrú. Zistila som však, že tá sa na našej farebnej palete nenachádza, tak skúsim im ešte rozšíriť možnosti a ponúknuť im, že nemusia mať šaty v jednej farbe, ale môžu si vybrať akúkoľvek farbu z palety (a ich blízke odtiene), čím sa ich výber značne rozšíri a možno by túto možnosť ocenili viac :).
WEDDING bridesmaids

collages by me, picture sources and more inspo at my Pinterest WEDDING DRESS, WEDDING BEAUTY, WEDDING SHOES, WEDDING BOUQUET a WEDDING BRIDESMAIDS file

V ďalšej časti sa budem venovať svadobnej výzdobe a dekoráciám :).

Pozrite si aj Wedding Inspo 1. ČASŤ / 2. ČASŤ. / 3. ČASŤ


You Might Also Like

6 komentárov

 1. Úplne krásne a úžasne inšpirácie 🙂 Cely tvoj koncept aj nápady sa mi veľmi páčia.. Ja osobne by som si tak predstavovala svoju svadbu :D je to úplne niečo iné ako tie typické slovenské svadby...
  Skúšala si pozerať na inšpiráciu šaty od LILY HOD? Majú podobný štýl aký by si chcela si myslím... sú úplne úžasne 🙂

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Těšila jsem se na tenhle článek, svatba mě sice čeká asi až příští rok (zasnoubení před měsícem a hlavně to zatím nijak nehrotíme:) ), ale inspirace je vždycky super! Ty kytice, nádhera. O šatech už mám hrubou představu, budu si je šít nebo nechávat šít, stejně jako ty vím, že bych takové nesehnala - chci jemně inspirované folklorem, aby k tomu pak ladila i kytice a možná i květy/věneček do vlasů, a boty budu moct mít taky barevné, jen v odstínu výšivky...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Krásne inšpirácie! Ja som to presne pri výbere šiat mala rovnako ako ty. Tiež som nízka a mám neproporčné miery, takže voľbou pre mňa bolo ušitie a určite by som to zopakovala. Rozhodla som sa pre jednoducho strihané celočipkové šaty a navyše krátke, takže ich môžem obliecť opäť aj na inú príležitosť a nestoja zbytočne v skrini. Topánky som tiež mala kontrastné, tehlovo-oranžové. Naša paleta bola v odtieňoch oranžová, červená, žltá, lebo sme sa brali na jeseň :)
  Veľmi som už zvedavá na tvoje finálne šatové rozhodnutie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Booože to je krása, vybrala si perfektné kúsky z tých šiat by som vybrala hneď niekoľko :) Akurát včera som pozerala účesy a presne tie s vrkočmi a kvetmi u mňa vyhrávajú :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Acchhh tak ja mám v hlave oproti tebe naozaj veľký zmätok - tiež by som povedala, že viem čo sa mi páči a čo chcem, ale keď vidím všetky tie možnosti... všetky tie prekrásne možnosti, začínam sa v tom úplne strácať.=D
  Čo sa ale týka svadobných šiat - tiež si ich nechám ušiť, lebo moje predstavy nespĺňa žiaden salón. Páčia sa mi síce šaty od Rosa Clará, ale stále... dať za požičovné stovky eur? Skôr by som chcela šaty, do ktorých investujem, ale budem ich ešte vedieť zužitkovať v budúcnosti. Samozrejme nie na svoju ďalšiu svadbu.=D Tiež plánujem len jednu....
  Inak výber je prekrásny...bude z teba krásna nevesta.=D
  P.s. Potom daj tip na krajčírku.;)

  OdpovedaťOdstrániť

Find me on Facebook